Školní jídelna – informace

O JÍDELNĚ

Naše nová školní jídelna se nachází ve středu obce v bývalém hostinci „U Víchů „. Naším posláním je připravit dětem, žákům a ostatním klientům pestrou a vyváženou stravu. Základní prioritou je příprava pokrmů z čerstvých a kvalitních surovin. Proto v naší jídelně nenajdete žádné polotovary, vyjma rybích prstů, které děti mají rády, bujony a ani umělá ochucovadla. Používáme pouze minimum tuků. Pokrmy nesmažíme, ale pečeme v konvektomatu, kde se připravuje většina pokrmů.

Při sestavování jídelníčku dbáme na dodržování legislativně stanoveného spotřebního koše, který obsahuje specifické výživové požadavky pro jídla podávaná ve školních jídelnách. Ve spotřebním koši jsou potraviny roztříděny do několika skupin (luštěniny, ryby, brambory, maso, ovoce, zelenina, mléčné výrobky atd.) a u každé skupiny je stanovena doporučená spotřeba žáka na den. Výpočtem spotřebního koše pak jídelna dokumentuje, jak tyto normy dodržuje. Do jídelníčku zařazujeme suroviny jako jsou pohanka, jáhly, kous-kous, bulgur, cizrna, červená čočka, quinoa, soja, tofu, špaldová mouka. Suroviny vybíráme tak, aby neobsahovaly umělé přísady s minimem soli nebo cukru. Součástí obědů je jednou týdně dezert, převážně ve formě pudinku, šlehaného tvarohu, bílého jogurtu s ovocem, krupicového flameri, domácích buchet, perníků a řezů. Moučníky si pečeme sami. Zhruba 3x – 4x týdně děti dostávají k obědu čerstvé ovoce nebo zeleninu, kterou zpracováváme do salátů nebo do příloh. Součástí obědů je pitný režim – voda, voda s citrónem, čaj ovocný, černý nebo bylinkový, mléko, ochucené mléko – cerea, caro, bílá káva, mošty, sirupy. V pitném režimu jsme se zaměřili na zdravé suroviny, čaje, mošty, sirupy kupujeme s velkým podílem ovoce, bez přidaného cukru a umělých sladidel.

Firmy Drana nebo Moravské sady nám dodávají ovocné sirupy, čaje, luštěninové směsi do polévek, koření vše bez umělých přísad a dochucovadel. Jablka a brambory pořizujeme od místního zemědělského družstva další zeleninu v sezóně od pana Hnízdy z Lužan, ve zbytku roku od různých lokálních dodavatelů. Ryby odebíráme od rybáře ze Studence u Nové Paky. Aby byla zajištěna skvělá chuť a čerstvost ryb, jsou ryby mraženy přímo na moři, a tím je minimalizována voda v rybě. Vejce odebíráme z firmy Farma Soběraz, kde jsou nosnice ustájeny v systému obohacených klecí. Maso nám dováží firma Bidfood, která má velkou nabídku čerstvého nebo mraženého masa. Snažíme se vybírat maso z českých chovů, ale ne vždy nám to finanční limit umožní. Masové pokrmy vaříme převážně kuřecí, vepřové, hovězí, krůtí, králičí nebo kachní.

Do jídelny na obědy dochází žáci ZŠ v doprovodu učitelů. Dětem do MŠ jsou obědy převáženy.

NABÍDKA BEZPLATNÉHO ROZVOZU OBĚDŮ PRO OBČANY LUŽAN

Školní jídelna Lužany nabízí od zahájení provozu v roce 2021 odběr obědů cizím strávníkům – občanům obce.  Protože se do jídelny chodí stravovat žáci a zaměstnanci školy, nelze z časových a hygienických důvodů nabídnout cizím strávníkům konzumaci obědů přímo v jídelně. Ti si proto musí pro oběd přijít s vlastními jídlonosiči v čase od 11,00 do 11,25 hodin. Pro spoustu klientů je tento čas nevyhovující nebo se pro stravu nemají jak dostat, případně jim to zdravotní stav neumožní. A tak po dohodě s obcí nabízíme od listopadu 2024 rozvoz obědů. Obědy budou vydány do čistých jídlonosičů v čase výdeje pro cizí strávníky 11,00 – 11,25 hodin a následně rozvezeny brigádníkem na domluvené místo. Cena oběda je 119,- Kč, náklady na dopravu obědů bude zatím hradit obec. Jídelna nabízí pouze jedno hlavní jídlo (polévka, hlavní chod, dezert) a vaří ve dnech, kdy je provoz školky nebo školy.

Rozvoz obědů bude probíhat od 1. 11. 2024 na zkušební dobu 3 měsíců, po uplynutí této doby vyhodnotíme, jaký je o službu zájem a zda je tato služba efektivní. Proto neváhejte a přihlaste se k odběru obědů. Podpoříte tak naši školu i místní dodavatele.

Zájemci se mohou přihlásit k odběru obědů ideálně do konce října, ale i kdykoliv poté u vedoucí školní jídelny Vlasty Kaisové na telefonním čísle 732 709 779 nebo osobně na obecním úřadě. K přihlášení je potřeba vyplnit přihlášku ke stravování. Následně zašlete na bankovní účet školy vratnou zálohu na stravné ve výši 1 000,- Kč. Dále je třeba mít dvě sady jídlonosičů – plný jídlonosič s obědem převezmete výměnou za prázdný a čistý jídlonosič.  Vyúčtování stravného probíhá dle počtu skutečně odebraných obědů zpětně za uplynulý kalendářní měsíc, a to vždy k 15. dni následujícího měsíce. Platbu stravného lze provézt inkasem z Vašeho účtu na účet školy u ČS č. ú.: 1163792369/0800 nebo jednorázovým příkazem z účtu. Podrobné informace o přihlášení obědů, platbách rozvozu obědů a jiné informace s tím spojené ráda zodpoví vedoucí školní jídelny nebo zaměstnanci Obecního úřadu Lužany.

Pokud máte zájem o odběr obědů z naší nové školní jídelny, najdete bližší informace zde: PŘIHLÁŠKA PRO CIZÍ STRÁVNÍKY

Kontakt na vedoucí školní jídelny:  Vlasta Kaisová, tel.: 732 709 779

Úřední hodiny na obecním úřadě:     pondělí 13,00 – 15,00