Školní jídelna – informace

Zapojili jsme se do projektu:                    „Skutečně zdravá škola“
Program Skutečně zdravá škola komplexně rozvíjí kulturu stravování ve všech ekologických, ekonomických, sociálních a zdravotních souvislostech. Téma jídlo je natolik univerzální a komplexní, že prostupuje prakticky všemi vzdělávacími oblastmi a jeho prostřednictvím lze naplnit velkou část očekávaných vzdělávacích výstupů od úrovně předškolního vzdělávání až po 2. stupeň základních škol. Jedná se o komplexní program zdravého školního stravování. Snahou je aby si děti jídla vážily, dokázaly si jej vychutnat a věděly, odkud jídlo pochází a jak vzniká. Je důležité dětem vysvětlit, že méně oblíbená jídla například ryby a luštěniny musíme zařadit do jídelníčku.
Do projektu jsme se zapojili, protože v naší školní jídelně vaříme převážně z čerstvých a zdravých surovin většinou od lokálních dodavatelů, nepoužíváme dochucovadla, rybí prsty nebo hranolky nesmažíme, moučníky si pečeme.
Více informací na odkazu níže:

Naše nová školní jídelna.

Naše nová školní jídelna se nachází ve středu vesnice v obecním domě, v bývalém hostinci „U Víchů“. Naším posláním je připravit dětem, žákům a ostatním klientům pestrou a vyváženou stravu. Základní prioritou je příprava pokrmů z čerstvých a kvalitních surovin. Proto v naší jídelně nenajdete žádné polotovary, bujony, ani umělá ochucovadla. Používáme pouze minimum tuků. Pokrmy nesmažíme, ale pečeme v konvektomatu, kde se připravuje většina pokrmů.

Při sestavování jídelníčku dbáme na dodržování legislativou stanoveného spotřebního koše, který obsahuje specifické výživové požadavky pro jídla podávaná ve školních jídelnách. Ve spotřebním koši jsou potraviny roztříděny do několika skupin (luštěniny, ryby, brambory, maso, ovoce, zelenina atd.) a u každé skupiny je stanovena doporučená spotřeba žáka na den, kterou pak sledujeme. Výpočtem spotřebního koše pak jídelna dokumentuje, jak tyto normy dodržuje. Součástí obědů je jednou týdně dezert, převážně ve formě pudinku, šlehaného tvarohu, jogurtu s ovocem, domácích buchet, perníků a řezů. Několikrát týdně děti dostávají k obědu čerstvé ovoce nebo zeleninu ve formě salátů nebo příloh. Součástí obědů je pitný režim (voda s citrónem, čaj ovocný nebo černý, mléko, mošt, šťávy).

Určité druhy surovin odebíráme od místních či regionálních dodavatelů, mléko a mléčné výrobky z firmy Alimpex, která má pobočku v Dřevěnicích, jablka od místního zemědělského družstva a zeleninu v sezóně od pana Hnízdy z Lužan. Ryby nakupujeme od rybáře ze Studence u Nové Paky. Aby byla zajištěna skvělá chuť a čerstvost ryb, jsou ryby mraženy přímo na moři, a tím je minimalizován obsah vody v rybě.

Do jídelny na obědy dochází žáci ZŠ v doprovodu učitelů. Dětem do MŠ jsou obědy převáženy.

Společně s obcí, která nechala v uplynulých letech jídelnu vybudovat, jsme dohodli, že naše služby nabídneme také občanům obce Lužany. Investice vložené do výstavby kuchyně se tak zúročí a spoluobčanům se otevře možnost odebírat kvalitní a čerstvou stravu.

Pokud máte zájem o odběr obědů z naší nové školní jídelny, najdete bližší informace zde: PŘIHLÁŠKA PRO CIZÍ STRÁVNÍKY

Kontakt na vedoucí školní jídelny:  Vlasta Kaisová, tel.: 732 709 779