Prevence sociálně patologických jevů
Vážení rodiče,
ráda bych Vás informovala o realizaci preventivních aktivit u nás ve škole.
Již dříve jsme Vás informovali, že během celého školního roku probíhá ve všech třídách práce se žáky s metodikami „Zipyho kamarádi“ a „Jablíkovi kamarádi“.
Jsou to ucelené metodiky s několika moduly, které na sebe navazují.
Žáci se učí pracovat se svými emocemi, bavíme se o navazování přátelství, ale i o tom, jak si je udržet. Nastavujeme si správná pravidla komunikace, pojmenováváme šikanu a říkáme si, co dělat, pokud se s ní setkáme. Důležitými moduly jsou také ty, které se věnují změnám v životě a dokonce i tomu, jak se vyrovnat s jakoukoliv ztrátou.
Setkávání nad těmito tématy probíhá zpravidla jednou týdně, někdy jednou za 14 dní.
Více informací si můžete dočíst zde:
https://www.partnershipforchildren.org.uk/
V poslední době jsme se zaměřili i na bezpečnost na internetu.
Se staršími žáky jsme diskutovali o pravdivosti informací na internetu i o nebezpečí, které tam také může číhat.
Se žáky 1. – 3. ročníku jsme využili metodiku „Vanda a Eda v onlajn světe“. Na příběhu dvou sourozenců se i ti nejmladší žáci učí to, že není zdravé a správné strávit u mobilu nebo počítače moc času, že když se s někým seznámím přes internet, nemůžu mu jen tak věřit, že není vhodné rozesílat své fotografie (i když chci původně jen svým kamarádům), protože to, co pustím na internet už z něho nikdy nesmažu. A také se dotkneme v příštích dnech velice aktuálního tématu – videí, která se dají na internetu najít a budeme se bavit o jejich pravdivosti a vlivu na nás.
I když se zdá, že si „jen povídáme“ a často u toho dokonce sedíme v kroužku na koberci, věřím, že tato práce má smysl. Pokud si žáci zapamatují alespoň zlomek toho, co v dané hodině slyší, určitě jim to pomůže v různých životních situacích.
V případě jakýchkoliv dotazů k dané problematice se na mě můžete obrátit.
Monika Otrubová