Projektový den „Strava bez zbytečné chemie“

Na ZŠ v Lužanech proběhl den v rámci projektu Pestrá strava – „Strava bez zbytečné chemie“ pod vedením výživové poradkyně Petry Henychové:

 

Žáci se vžili do rolí kuchařů a kuchařek. Někteří se za ně i převlékli a přinesli si z domu zástěrky a struhadla.

Dostali do skupin recepty a ihned věděli, co mají dělat. Našli si potřebné suroviny na velkém stole, chopili se velmi zručně nářadí a pustili se do toho. Pečlivě četli recepty a krásně spolupracovali. Vyráběli si svačiny z různých druhů pečiva a vlastnoručně namíchaných pomazánek několika druhů a barev.  Malé kousky připravili na ochutnávání pro kamarády a velkou svačinu přichystali jako modelku pro focení. Jedna svačina byl také těstovinový salát. S úklidem si poradili také celkem dobře, i když paní učitelky se také hodně zapojovaly. Po úklidu se mohlo jít ochutnávat a hodovat. To byla také jedna z těch veselých částí. Rybičková pomazánka málem ani nestihla focení, červená z řepy byla vynikající a zelená z avokáda se také těšila pochvalám. Čočkovka překvapila svou vynikající chutí téměř každého. A těstovinový salát nádherně nachystaný a nazdobený v miskách čekal jen malou chvilku, než si ho děti rozebraly a snědly. Se všemi dobrotami se děti velmi ochotně podělily i s paní učitelkou a paní ředitelkou a kuchařkami. Byla s nimi velká radost pracovat.  Pak ve skupinách ztvárnily i reklamu a popis celé svačiny.

 

 

Na závěr žáci dostali certifikáty a magnetky, se kterými se společně vyfotili.

Jsou prostě stvořeni, aby tvořili a učili se něco nového. Celou dobu bylo vidět, jak je to baví. A jak byli zruční! Nádhera pozorovat. Zveřejňujeme alespoň pár fotek, abyste také „ochutnali“ tu atmosféru. Přikládáme i recepty.

     – Fotogalerie

     – Recepty Strava bez chemie

Vzkaz pro rodiče:

– ušetřete čas i peníze, ošetřete zdraví vaší rodiny

– dejte dětem recepty, které vám posíláme

– nechte je tvořit, strouhat, míchat, zdobit a nakonec zabalit s sebou do školy.

 

Co si děti samy vyrobí, to si taky s radostí sní. A možná zbyde i zdravá svačina pro vás.

S pozdravem

 Petra Henychová

certifikovaná výživová poradkyně
773 580 097
lan.pet@seznam.cz