Noc s Andersenem 31. 3. 2017

V pátek 31. 3. jsme se zapojili do celorepublikové akce Noc s Andersenem a přespali jsme ve škole. Že zklidnit a uspat tolik rarášků najednou, je nelehký úkol, jsme věděli již z dřívějších zkušeností ze školy v přírodě. I přiložené fotografie dokládají to, že bylo těžké zachytit někoho v klidu. Berme tu hromadu šmouhanců jako důkaz toho, že se nikdo nenudil – ani děti, ani paní učitelky. 🙂

A jak to vlastně všechno probíhalo?

Kolem 18. hodiny jsme se všichni setkali ve škole. Žáci základní školy, někteří předškoláci (ti se zúčastnili jen podvečerního programu, ale přespávali doma), paní učitelky, jedna maminka a dokonce i tři bývalé žákyně, které projevily zájem s námi ve škole přespat.

Po tom, co si všichni našli správné místo pro svůj pelíšek, jsme se sesedli kolem interaktivní tabule ve II. třídě a paní učitelka Hanka nám u prezentace povyprávěla o osobnosti Hanse Christiana Andersena.

Následovala večeře, kterou nám připravily paní kuchařka s paní školnicí, na přidání bylo toastů a zeleninky kolik si kdo přál a pro dobré jedlíky (světe div se, tentokrát to byli všichni!) byly i zákusky – o ty se postarali ochotní rodiče zúčastněných dětí.

Právě včas dorazil náš host – v jedné osobě jsme skloubili človíčka, který má blízko k dětem (paní učitelka v MŠ a zároveň maminka dvou dětí), někoho, kdo má blízko ke knihovně a knihám (dcera knihovnice), někoho, koho děti nemají úplně okoukaného, aby bylo zajímavé poslouchat čtenou pohádku z „cizích“ úst, ale zároveň šlo o osůbku, kterou některé děti znají z jiných mimoškolních aktivit – cvičení či plavání pro děti. Přijela k nám Andrea Matoušková, která ochotně přijala naše pozvání a pomohla nám zpestřit večer strávený s dětmi ve škole přečtením dvou pohádek.

První si pohádku poslechly hned po jídle s plnými bříšky mladší děti. Starší školáci zatím řešili rébusy a snažili se přijít na tajenku skrývající nějaký úkol.

Když došlo na čtení pohádky starším dětem, ty mladší se pustily do řešení rébusů také.

Bylo téměř půl deváté, když jsme se dopátrali řešení tajenky a zjistili jsme, že musíme na zahradu hledat poklad. Kdo chtěl, mohl se při čekání posilnit ještě v jídelně a potom všichni – jak kdo chtěl buď jednotlivě či ve dvojici nebo trojici – absolvoval cestu po zahradě, osvětlenou malými „duchy“. Na konci stezky se musel každý podepsat a za odměnu si odnesl bonbon a pamětní list na Noc s Andersenem 2017.

Po návratu již následovala večerní hygiena a hurá do pelíšků. Ještě dlouho si někteří měli o čem povídat, chichotání a dělání lumpáren nebralo konce… Ale nakonec – jak už to tak bývá a prostě musí být – všichni usnuli. 🙂

Velice všem, kteří se na přípravě a průběhu akce podíleli, děkuji!

Zvláštní poděkování patří paní učitelce Haně Zdeňkové, která školu do projektu přihlásila a celý program připravila!!!

Byla to akce určitě náročná pro všechny – zúčastněné děti i paní učitelky, naše paní kuchařky, které nám ochotně pomohly ve svém volném čase, pro rodiče, kteří si udělali čas nám i napéct pohoštění a poté museli zvládnout celou sobotu s dětmi, které nebyly nejspíš ideálně odpočaté… Koho nic z toho neodradilo, těšíme se s vámi na příště!!!

M. Tringelová a kolektiv školy